Vytýkání je matematická operace, kterou používáme při upravování výrazů do součinového tvaru, tedy pro rozklad na součin. Obvykle se nějaký člen vytýká před závorku proto, abychom zjednodušili původní mnohočlen a mohli s ním lépe pracovat.
Vzhledem k tomu, že násobení je tzv. distributivní vůči sčítání (a odečítání), celková hodnota výrazu se při vytýkání nezmění.
Pro všechna čísla , , , platí, že:
Jak funguje vytýkání?
Vytýkání je opakem roznásobování výrazů, takže při vytýkání odebereme od členů ve výrazu činitele, který je pro ně společný a umístíme ho před závorku. Tímto činitelem může být společný dělitel nebo třeba neznámá, jak ukazují následující příklady.
Vytýkání společného dělitele:
Vytýkání společné neznámé:
Vytýkání společného mnohočlenu:
Jak se vytýká mínus?
Pokud před závorku vytýkáme záporný člen a je jedno, jestli se vytýká samotná -1 nebo složitější činitel, musíme u všech členů, které v závorce zůstanou, obrátit znaménka plus a mínus naopak, aby se celková hodnota výrazu nezměnila. Že jsme vše provedli správně si můžeme jednoduše ověřit zpětným roznásobením.
Například:
Proč vytýkat mínus?
Díky tomu, že se vytknutím záporné jedničky obrátí znaménka plus a mínus v závorce, můžeme dosáhnout úpravy, která nám pomůže zjednodušit dosud nepřehledný výraz.
Například:
Co je podvojné vytýkání?
Jako podvojné vytýkání nebo také složené vytýkání se někdy označuje úprava výrazu, ve kterém vytýkáme odděleně více různých činitelů, protože z celého mnohočlenu nelze vytknout jeden společný činitel.
Například:
Na kolik hvězdiček hodnotíte tento článek?
Průměrné hodnocení: 2.9 / 5. Počet hlasů: 113
Přidejte své hodnocení jako první!